Kabak Tatlısı

kabak tatlısı

Merhaba, evde olunca yapılacaklar listesi haliyle çok kabardı ama hazır evdeyken dur şurayı temizleyim dur buraya da bir el atıyım derken bir sürü iş çıkardım mutfağa zorda olsa girmeye çalışıyorum. ben aslında kabak tatlısını hiç sevmem balkabağının tadı bana ters gelir nedense ama çok güzel yaparım şimdi diyeceksiniz e niye yaptın çünkü babam çok sever  bu görmüş olduğunuz tatlı babam için yapıldı  :)

MALZEMELER:

  • 3 iri dilim balkabağı
  • 1,5 su bardağı şeker
  • üzerine ceviz

YAPILIŞI: Balkabaklarının dış kabuklarını soyuyor resimdeki gibi dilimliyoruz.tencereye alıp üzerine şekeri gezdirip 3 saat kadar bekletiyoruz.sulanınca ocağa alıyoruz kaynayana dek hızlı ateşte kaynadıktan sonra kısık atelte 15 dakika pişiriyoruz. 15 dakika sonra ters yüz edip bir 15 dakika daha kabaklar yumuşayana dek pişiriyoruz. soğuduktan sonra servis tabagına alıp çekilmiş ceviz serpip servis ediyoruz afiyet olsun..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

film izle 2017